czech version english version
Pro pravidelné zasílání novinek a změn
v rozvrhu cvičení vyplňte svůj email:
 

o nás - Jóga Tábor

A něco málo o nás


S láskou jsme pro vás vytvořili prostor pro praktikování jógy a meditací, tiché místo, kde můžete spočinout samy se sebou a být samy sebou.

Naše jógové studio je nezávislé, vybudované z našich vlastních zdrojů a za podpory  rodiny a přátel. Vaše příspěvky za lekce jógy slouží výhradně k financování provozu studia.

Naše nezávislost a svoboda nám plně umožňuje předávat tradiční hatha jogu s úctou a respektem ke všem tradičním indickým školám jógy tak, aby byla srozumitelná a prospěšná vám všem.

Nejen studium jógy a budhismu se stalo naší živostni cestou  a součástí každodenního života,  přirozeně je i naše jogové studio kreativním místem i pro jiné aktivity inspirované našimi cestami po Asii. Můžete se těšit na meditační setkání, přednášky o filosofii a promítání z cest a další.

Váš zájem a vaše podněty jsou naší inspirací

Helena


 

Od dětství mě fascinovala Indie a to mě později přivedlo k zájmu o východní filosofie. Kdo jsme, odkud přicházíme, co se stane, až zemřeme? Proč je někdo šťastný a jiný ne, jak funguje lidská mysl  a jak ovládat své emoce? Jak se zachovat v různých situacích, ve vztazích a jak žít šťastný a naplněný život? Jak nalézt a pečovat o svůj vnitřní klid?  Proč přicházejí nemoce a problémy? A  kde je Bůh? Tyto a smnoho jiných otázek si pokládáme všichni a tak to bylo i u mně. Zvědavost a láska k literatuře, umění, filosofii, psychologii a cestování mě přivedlo k józe a budhismu.   Svou první knihu o joze jsem si koupila  někdy koncem sedmdesátých let, (tehdy byla  jóga  - a dodnes myslím je, zařazena do sekce tělovýchovy a sportu a spadá pod Ministersvo průmyslu a obchodu - jako duchovní cesta by to tenkrát neprošlo)  Skutečně  praktikovat  jogu jsem začala paradoxně  až  Moskvě, kde jsem 5 let žila- někdy počátkem devadesátých let. Odsud jsem také poprvé podnikla cestu do Indie. Přišlo stěhování do Istanbulu a další studium jógy a  Tai chi.

Další cesta mě přivedla do USA, kde jsem strávila několik let, objevovala ruzné styly jogy a začala se zabývat meditací. Ale stále to nebylo ono. Až několikaletý pobyt v Indii a intenzivní studium jogy a budhismu, pobyty v ashramech a meditačních centrech mi poskytl odpovědi a pochopení. Jogová a budhistická filosofie se staly mou životní cestou.

Joga i budhismus chápu cestu sebepoznání a seberozvoje. Dnes už je mi jasnější, kdo jsem, odkud přicházím a kam kráčím...už vím, že všechno co potřebujeme ke štěstí a naplněnému životu už dávno máme  a záleží jen na nás samých, zda li objevíme  pramen štěstí uvnitř nás samých.  Mnoho věcí, které se dějí okolo nás, změnit nedokážeme, ale je jen na nás, jak se k nim postavíme a na ně budeme reagovat. Někdy stačí jen změnit úhel pohledu. Joga i buddhismus nám nabízí praktické metody a návody k tomu, jak být sám sobě terapeutem, učitelem, nejlepším přítelm, jak být pánem  nejen svého těla, ale i své mysli,  Když je mysl čistá a jasná, stabilní, prátelská, pozitivně naladěná ...teprve potom  přichází pravé porozumění sebe sama i světa okolo nás. Následuje nezměrná radost zhloubi naší duše, která bude obohacovat všechny aspekty našeho života.

Joga transformovala  múj život a je mi ctí předávat tuto tisíciletími ořenou moudrost jogínských mistru dále.  

Vděčím všem svým učitelum, se kterými jsem se setkala a setkávám na své cestě, ař již přímo či prostřednictvím těch, kteří byli jejich přímými žáky. Je jich mnoho, mou největší inspirací je již po mnoho let HH Dalai Lama, Lama Jeshe, Lama Zopa Rimpoche, Robina Courtin, Thich Nhat Hanh, Swami Sivananda, Swami Wishnudevananda, Sri Krishnamacharya, B. K.S. Iyengar, Swami Vivekananda, Swami Rama, Ramana Maharshi.........a mnozí další.....

Srdeční záležitostí je pro mě ii studium ayurvédy ( tradičního indického léčebného systému) a pobyty v tradičních ayurvédských centrech v jižní Indii a na Sri Lance. Jedním z léčebných metod jsou  masáže teplým léčivým olejem. A protože jsem na vlastní kůži zažila, , jaké blahodárné účinky poskytují, nabízím masáže hlavy i celého těla v našem studiu.

K dalším vášním patří cestování, které se mi stalo i zaměstnáním - jako průvodce se několikrát do roka vracím na místa, ke kterým mám srdeční vztat - do Indie, Nepálu, Tibetu a na Sri Lanku.  

A komu patří muj kdo mě přivedl na cestu učitele jogy?  Má velká inspirace, Prasad Rangnekar, jehož moudrost, podpora a humor mě provází na mé cestě již několik let. 

Absolvovala jsem mnoho seminářu a kurzu indickými i západními učiteli a stále pokračuji ve studiu a vzdělávání.

Více najdete v sekci Inspirace.

Certifikáty:

  • Yoga Shiromani  - Yoga Teacher's Training Course, Neyar Dam, Kerala, India 
  • Yoga Acharya   -  Advanced Yoga Teacher's Training Course, Netala, Uttarkashi, Himalayas, India
  • Meditacní kurzy   Tushita Meditation Center, McLeod Ganj, Dharamshala, India, Nilambe, Sri Lanka, Jamyang Budhist Center London a mnohé jiné....
  •  

        

Po dlouhém čekání, jsem se konečně dočkala a přiletěla mi posila z Indie. Tak se můžete se těšit na lekce a seminře s Vishnu a Terezkou. O nich si zatím přečtete jen v angličtine...v čestině přidám co nejdříve.

Vishnu


“We perceive the world through our own understanding. Naturally, as times go by, our understanding deepens and grows. If life flows smoothly, without distraction, then we can easily elevate our minds to higher planes of understanding. Troubles come in our lives, when emotional, physical and mental changes take place, events that are beyond our common understanding and reason. In such situations, we are not able to  handle these emotional, physical or mental  outburst properly, and that is the root source of our problems. 

I started my spiritual journey by sailing on a boat in a beautiful country, with a rich and ancient culture, called India. My parents and our society gave me the map for navigating through life. They advised me and guided me ahead, passing onto me their knowledge and experiences of their own lives. This is how I understood the art of sailing through the waves of life. But as it goes, the wind doesn’t always blow in the same direction. Although all waves are the ocean, they differ significantly, as do the boats that we travel on. So eventually, my inner and outer situations began to take their own shape, which is when I began to follow my own path. 

From an early age, I began to question life. What it was, why it was that way, and where it was going or meant to go. Throughout life’s difficulties I kept looking for answers, and gradually, slowly, very slowly the struggles became smaller, and knowledge started to reveal itself through understanding.

Yoga came and started to appear in my life when I got thrown out of my comfort zone. When I started to look inside and seek the guidance of ancient sages and yogis like Siva, Patanjali, Shankaracharya, Buddha, Rama and Krishna. I began the study of scriptures such as the Bhagavad Gita, the Upanishads, Mahabharata, and the Ramayana and many others. 

The ancient philosophy came from those who became enlightened, realised in having attained a supreme state of human understanding. Just like a light is the brightest at it’s source, it is helpful for anybody to go directly to the source of knowledge and experience of peace and serenity. 

Over time, I found myself on the path of yogic study and teaching. It was only when I started to have a glimpse of understanding of life, and this ancient knowledge, that I began to teach others. After experiencing something very much resembling divine grace, or perhaps divinity itself, I came to the understanding that it is a process, a never ending process of growth, learning and development. With this understanding, life becomes infinite, with no beginning and no end. You become everything and everything becomes you. “

- Vishnu

Being born in a traditional Hindu family in Bihar, it was at an early age, that Vishnu started visiting Ashrams, Temples and Monasteries. There, he came across the profound understanding and teachings of Vedanta and the origins of traditional hatha yoga and its contemporary techniques.

Of course he hasn't always been a yoga teacher. He studied Commerce, Politics and Journalism at university. But as life had it, he left his profession behind, after many years of working in the media as a crime and political reporter. Having understood that his calling to change the world was not in politics and media, for the past decade, he has been fully dedicated to changing the world step by step, day by day, one yogi at a time :)

His quest for reality taught him many things and allowed him to live life as a beautiful universal experience. A charming and dedicated Yogi, Vishnu’s humour is full of life, making his classes very lively and fun. Being a very natural teacher, his deep array of Philosophy comes from his appreciation of the yogic science, the universe and its divine manifestation.

Vishnu has accumulated a vast amount of experience, traveling, practicing and teaching international students across India. His passion lies in studying and sharing the deeply rooted and vast philosophy of the Yogas, by questioning reality and finding peace deep within ourselves.

Terezie


Art. Words. Breath. Life. Mind. Spirit. Creating. The Extraordinary and the Unexpected. A few words that come to mind to give an idea of what this precious, beautiful life is all about. Refusing borders. Dedicated to breaking down walls. A mindful warrior trying to make sense of it all.

Always having had a flair for charity and the arts, somehow slowly and gradually managing to combine the two passions in somewhat unfamiliar territories.  Service and Care through art and yoga. Being fortunate to have been introduced to Spirituality at a very young age, and understanding that life wouldn't’t be possible to handle without it. Born and raised here and there… a gypsy soul by nature.

First encounter with India, the magnificent land of all things spiritual was at the age of ten. However it was at the time of later living in there where I became intimately acquainted with its teachings and the gifts Mother India had to offer. Jai Hind. From then onwards, I’ve spent my days diving into the world of spirituality head first, implementing the teachings and philosophies into day to day life. Giving and taking knowledge at it’s source, deep in the heart of Asia.

Being able to have both lived and traveled in India, allows one to naturally acquire a variety of life changing experiences which in turn have tremendous influence on ones philosophical and spiritual growth, development and understanding.

Experimenting with a number of different schools of yoga, someone who has always found firm footing in the classical teachings of Hatha Yoga.  Trained at the Sivananda Yoga Ashram in Kerala, India, where I also volunteered as staff for extended periods of time, assisting students, seekers and future yoga teachers on their path of self recognition and spiritual  growth.

Since finishing studies and a degree in Art & Film in the UK, I have pursued spiritual studies and creative outlets full time and have since been studying, traveling and teaching all around Asia.

Volunteer work also took me to Sri Lanka, where I worked with outreach and rehabilitation programs and workshops, combining Theatre, Art and Yoga therapy, mostly for people affected by the traumatic Civil War which ended early recently in 2009 and the 2004 Tsunami. Extensively working with ladies from the  Women’s Corp of the Sri Lankan Army, but also on the opposite side of the spectrum with former child soldiers of the LTTE, known as the Tamil Tigers. 

Most recently having worked in Japan. Deepening my love for for the far East and Zen way of living, teaching beautiful people, children and adults, I discovered that I was actually Japanese at heart, at least in a past life anyway.

Currently delving and tasting Europe again after several years of living in Asia. Traveling, learning, growing and working with my husband. 


1
www.joga-tabor.cz / helena@jogatabor.cz   
tvorba www stránek: www.kali.cz